MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Karmstolar 5806019
*
nr 580 6019
Karmstolar
1 par Funkis
Kondition: 1 fåtölj skadad i klädseln
Utrop:
500 kr
Såld:
2.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 19:28:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 12:48:29
1
1.200 kr
27/4 17:12:12
2
1.100 kr
27/4 17:13:47
2
1.500 kr
27/4 18:33:14
1
2.000 kr
27/4 19:22:18
2
1.800 kr
27/4 19:23:54
2
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
6028 Barstolar
8 st, "norma", Design: Altherr, Molina & Lievore f..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:14
-
5062 Bellmanstol
omkring 1800, Signerad NAS
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:54
-
5147 Clubfåtöljer
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Bredd: 9..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:10
-
5394 Emmafåtöljer
ett par, 1890-tal
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:15
-
6171 Fåtölj
+ fotpall, BD-möbler, läder, fällbar
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:03
-
6172 Fåtölj
+ fotpall, BD-möbler, läder, fällbar
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:21
*
Karmstolar
Kondition: 1 fåtölj skadad i klädseln
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6019
Karmstolar
1 par Funkis
Kondition: 1 fåtölj skadad i klädseln
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 2.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 12:48:29 | 1 | 1.200 kr |
27/4 17:12:12 | 2 | 1.100 kr |
27/4 17:13:47 | 2 | 1.500 kr |
27/4 18:33:14 | 1 | 2.000 kr |
27/4 19:22:18 | 2 | 1.800 kr |
27/4 19:23:54 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
6028 Barstolar
8 st, "norma", Design: Altherr, Molina & Lievore f..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:14 -
5062 Bellmanstol
omkring 1800, Signerad NAS
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:54 -
5147 Clubfåtöljer
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Bredd: 9..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:10
-
5394 Emmafåtöljer
ett par, 1890-tal
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:15 -
6171 Fåtölj
+ fotpall, BD-möbler, läder, fällbar
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:03 -
6172 Fåtölj
+ fotpall, BD-möbler, läder, fällbar
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:21